Tropiciele Historii

Pełna wersja: XII Deutsches Sängerbundesfest Breslau
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: breslauzjazdchorow.jpg]
widokówka wydana z okazji XII Ogólnoniemieckiego Zjazdu Śpiewaczy, który dobył się w 1937 roku we Wrocławiu
("12. Deutsches Sängerbundesfest Breslau"). Kilka obrazków z dawnego Breslau plus ciekawy medal okolicznościowy wydany z okazji tej właśnie imprezy Kilka słów o samym zjeździe:

 W 1937 roku Breslau gościł organizatorów 12 Deutsches Sängerbundesfest (DSBF) czyli Ogólnoniemieckiego Zjazdu Śpiewaczego (Pieśniarzy i Chórów). Organizacje kulturalne mające swoje korzenie przed dojściem Hitlera do władzy (1933) stanowiły mocne narzędzie propagandowe o wydźwięku nie tylko wewnątrz-niemieckim ale także światowym. Na każdym kroku organizatorzy tej imprezy podkreślali jej szczególny charakter związany z faktem, iż była pierwszą tak wielką imprezą kulturalną w Niemczech nazistowskich. Sängerbundesfest gościł już w Breslau w 1907 roku lecz wymiar propagandowy jak również liczba uczestników w porównaniu z tym w 1937 roku była znikoma.
 
 O znaczeniu tego przedsięwzięcia pisał do uczestników sam minister propagandy Goebbels a obecność kanclerza Adolfa Hitlera tylko podniosła rangę i tak zrobionej z dużym rozmachem imprezy. W przeciwieństwie jednak do Ogólnoniemieckiego Święta Sportu i Gimnastyki z 1938, które było wielką fetą propagandową to wydarzenie z 1937 roku miało również komercyjny wydźwięk. Z faktem ustanowienia jako miejsca organizacji Wrocławia/Breslau a co za tym idzie informacji tego dotyczącej, wraz z nią w Świat i w rzeszę popłynęły reklamy związane z miastem, jego historią oraz dniem dzisiejszym. Świadczy o tym fakt reklam jakie znalazły się w informatorze dotyczącym DSBF a których nie było rok później w wydawnictwach z 1938. Sam Zjazd trwał od 28 lipca 1937 roku do 1 sierpnia 1937 roku. Miejscem oczywiście był Breslau/Wrocław a dokładnie, choć zabrzmi to dziwnie - całe miasto. Tradycyjnie poza Jahrhunderthalle oraz Hermann - Göring - Sportfield a także Schloßplatz miejscem występów chórów były np. schody muzeum czy estrady w parkach i na przedmieściach Wrocławia/Breslau.

 Dla podkreślenia nazistowskiego charakteru owego święta patronat honorowy nad impreza objął sam Goebbels. Oczywiście zgodnie z niemiecką precyzją przedsięwzięcie miało swój komitet tak honorowy jak i wykonawczy. Wszyscy uczestnicy a także wszelkie służby powiązane z uroczystościami lipcowymi miały przyporządkowane swoim zadaniom odpowiednie kolory. Same obchody uroczystości koncertowych zostały podzielone przez organizatorów na 5 części.

[Obrazek: breslauzjazdchorowpublika.jpg]
impreza we Wrocławiu była jednym z głównych nazistowskich puntów propagandowych na tym terenie w 1937 roku, nie dziwne więc, że posłuchać chórów, przybyły do Breslau masy ludzi z terenu całej Rzeszy


źródła:

 kolekcja chrzan233
 sportfest1938.prv.pl