Tropiciele Historii

Pełna wersja: VII Deutsches Sängerbundesfest Breslau
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: breslauzjazdchorow1907.jpg]
tymczasowa hala zbudowana na potrzeby VII Deutsches Sängerbundesfest (VII Ogólnoniemieckiego Zjazdu Śpiewaczego)
w 1907 roku, znajdująca się między dzisiejszą ulicą Sztabową i Hallera we Wrocławiu


 W połowie lipca 1907 roku Breslau rozbrzmiewało głosami dzieci. Odbywał się w mieście Zjazd Śpiewaczy, którego uczestnikami były właśnie dzieci. Tak naprawdę było to preludium do tego, co miało nastąpić pod koniec miesiąca a mianowicie Ogólnoniemieckiego Zjazdu Śpiewaczy będącego siódmym w historii Niemiec (można również nazywać go festiwalem).
 
 Miał on miejsce dokładnie w dniach 27 - 31 lipca 1907 roku. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie jakiemu miasto stawiło czoła w XX wieku. Nieporównywalnie mniejsze w swym wymiarze niż to 30 lat później.
 
 Głowna sala znajdująca się w hali przedstawiała się w sposób następujący: długość 120 m, szerokość 33 m. Posiadała w swoim wnętrzu w głównej nawie 3800 miejsc siedzących oraz 4000 stojących a w bocznych nawach odpowiednio 750 siedzących i 3200 stojących. Reasumując samej publiczności mogła pomieścić 11750 osób. Podium inaczej zwane sceną mogło za jednym razem gościć 1000 artystów, śpiewaków. Była rzecz jasna także loża książęca i loże gościnne. Autorem konstrukcji hali był mistrz Plüddemann oraz architekt Wahlich.

  Nie tylko hala była miejscem zabawy i występów. Wokół niej powstało wiele kawiarenek, pawilonów, restauracji czy pijalni oraz cukierni, które umilały czas tak gościom jak i mieszkańcom miasta. Do samej hali od głównego wejścia prowadziła promenada ozdobiona drzewami po obu stronach a jej zwieńczeniem optycznym w dali na przedłużeniu osi była wieża ciśnień autorstwa Karla Klimma z 1905 roku. Na terenie festynu znajdowały się również dwa parkiety taneczne . Każdego wieczoru podczas trwania Zjazdu mieszkańcy miasta i goście mogli znaleźć tu naprawdę wszystko. Na placach odbywały się także występy muzyczne i tak np. 21 lipca występował chór 2000 dzieci a 25 lipca jednocześnie koncert dawało 8 zespołów muzycznych.

 Wszystkie te obiekty znajdujące się w sąsiedztwie hali ozdobione były koszami kwiatów, pięknymi klombami i trawnikami.

  W VII Deutsches Sängerbundesfest wzięło udział 73 z 81 zarejestrowanych Związków Śpiewaczych, 1099 z 4075 organizacji śpiewaczych (w tym chórów), oraz 12259 uczestników z 125471 zarejestrowanych w Niemczech.
(tekst: fotopolska.eu)
 źródła:

kolekcja chrzan233