Tropiciele Historii

Pełna wersja: Hotel Sanssouci, Karpacz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Willa Urocza w Górnym Karpaczu została wybudowana w pierwszych latach XX wieku jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów w ówczesnym Karpaczu. Oryginalnie hotel nosił nazwę Sanssouci (z fr. sans souci = beztroski) i budowany był w czasach olbrzymiej rozbudowy i odbudowy miasta po strasznej powodzi w 1897 roku.

[Obrazek: 01.jpg]

Hotel miał być wizytówką miasta w Europie i tak też było. Została w nim zamontowana pierwsza w tych stronach winda osobowa, obiekt posiadał własną restaurację, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Mieściło się w nim nawet kasyno. W informatorze o dawnym Bruckenberg (przedwojenna nazwa Karpacza Górnego) na sezon 38/39 można przeczytać, że hotel oferował 85 miejsc w cenach od 3 do 11 ReichsMarek.

[Obrazek: sanssouci2.jpg]

W czasie wojny w obiekcie tym, jak w wielu innych w Karpaczu, urządzono ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do Sannsouci przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii.

Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 47 UB. Jeśli chodzi o czasy powojenne to nie można stwierdzić jednoznacznie co działo się w tym hotelu. Jedna z wersji mówi o tym, że UB więzić i przesłuchiwać tam miała dawnych żołnierzy AK. Inna mówi o tym, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka.

[Obrazek: sanssouci1.jpg]

W latach późniejszych obiekt został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Nadana mu zostaje nazwa "Urocza"  i pod tym szyldem funkcjonował do połowy lat 90. Niestety FWP uznało, że jego utrzymanie jest nieopłacalne i obiekt został sprzedany. Żaden z późniejszych właścicieli nie uruchomił hotelu. Popadał i ciągle popada w coraz większą ruinę. Jedynie w 2012 roku odnowiono dach dzięki czemu wnętrza nie są zalewane podczas opadów.

[Obrazek: 14.jpg]

Dawną "Uroczą" odwiedziliśmy w sierpniu 2018 roku. Okazało się, że jest totalnie niezabezpieczona. Pootwierane drzwi i brak jakiegokolwiek dozoru. To co zobaczyliśmy w środku robiło olbrzymie wrażenie (przestronne sale, wspaniały wysoki hol z windą, zaplecze kuchenne z dość upiornie wyglądającą chłodnią), ale jednocześnie bardzo przygnębiające (wszędzie bałagan, poniszczone i porozrzucane elementy wystroju, pozostałości wyposażenia, rozrzucone księgi meldunkowe, podziurawione ściany świadczące o bezsensownych poszukiwaniach, przewrócona szafa pancerna). W sumie najczystszym miejscem był strych, gdzie znaleźliśmy fragmenty przedwojennych gazet.

[Obrazek: 10.jpg]
Hotel Sanssouci (FWP Urocza) stan na sierpień2018

[Obrazek: 11.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]
do dzisiaj zaskakuje bogactwo zdobień elewacji zewnętrznej

[Obrazek: 33.jpg]

[Obrazek: 34.jpg]

[Obrazek: 35.jpg]

[Obrazek: 36.jpg]

[Obrazek: 37.jpg]

[Obrazek: 38.jpg]
strych z pozostałościami gazet z okresu I Wojny Światowej
Charakterystycznym dla tamtego okresu jest ogrom nekrologów poległych żołnierzy na frontach Wielkiej Wojny

[Obrazek: 40.jpg]

[Obrazek: 41.jpg]

[Obrazek: 42.jpg]

[Obrazek: 43.jpg]
Zdjęcia chłodni. I tutaj nie potrzeba wielkiego umysłu by dostrzec majestat oraz potęgę luksusu czasów świetności hotelu

Oczami wyobraźni wyraźnie widać potęgę hotelu z czasów jego świetności.
Do dzisiaj zatykające dech w piersi widoki z okien z przepiękną panoramą okolicy, gdzie w tle bez problemu widzimy pobliskie Kowary.

[Obrazek: 06.jpg]
wnętrze pokoju

[Obrazek: 31.jpg]

[Obrazek: 32.jpg]
widok z okien pokoi hotelowych

Z hotelem wiąże się też pewna legenda. Otóż przed nadejściem Armii Czerwonej pracownicy przeniesionej ambasady mieli w budynku lub jego pobliżu ukryć swoje archiwum…

Informacje zawarte w powyższym artykule pochodzą od byłych pracowników FWP Urocza oraz z książki „Karpacz-Krummhubel – Dzieje miasta pod Śnieżką” autorstwa Alicji Hirsch-Tabis i Ewy Katarzyny Tabis.


[Obrazek: 09.jpg]
Główny hol. W tle recepcja, winda schody na piętro.

[Obrazek: 07.jpg]
[Obrazek: 08.jpg]


Poniżej to samo miejsce. Stan na sierpień 2018:

[Obrazek: 15.jpg]
[Obrazek: 17.jpg]
recepcja

[Obrazek: 18.jpg]
schody na piętro

[Obrazek: 22.jpg]
widok na hol z piętra

Poniżej dalsza część pozostałości...

[Obrazek: 23.jpg]
wejście do jadalni

[Obrazek: 24.jpg]
[Obrazek: 25.jpg]
jadalnia

[Obrazek: 27.jpg]
[Obrazek: 28.jpg]
Sala  bankietowa (balowa), za czasów FWP Urocza - sala telewizyjna

[Obrazek: 29.jpg]

[Obrazek: 30.jpg]
korytarz na piętrze

[Obrazek: 20.jpg]

[Obrazek: 21.jpg]
parter budynku

[Obrazek: 16.jpg]
pozostałości ksiąg rachunkowych

[Obrazek: 05.jpg]


źródła zdjęć:

kolekcja Tropicieli Historii
fotopolska.eu