To forum używa cookies
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania. Pliki cookie to małe dokumenty tekstowe przechowywane na komputerze. Pliki cookie ustawiane na tym forum mogą być używane tylko na tej stronie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Pliki cookie na tym forum śledzą również określone tematy, które przeczytałeś i kiedy je ostatnio przeczytałeś. Potwierdź, czy akceptujesz lub odrzucasz ustawienia tych plików cookie.

Ciasteczka zostaną zapisane w Twojej przeglądarce

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tagi
eksploracja kulawa

Kulawa Eksploracja
Od Czech przez Góry Sowie, Rudawy Janowickie aż po Karkonosze - lasy, sztolnie, bunkry

polecamy:

[Obrazek: kulawa.jpg]

Tak oto na profilu FB "Kulawa Eksploracja" pisze o sobie p. Andrzej:

"Pewnie zastanawiacie się dlaczego strona na fejsie i kanał na YT nazywa się Kulawa Eksploracja...już wyjaśniam, od kilku lat zmagam się z zanikiem (wycieraniem się) chrząstki w biodrze, jest to proces który postępuje,teraz chrząstki już praktycznie nie mam i chodzę na ,,żywych'' kościach,boli jak cholera. Lekarze już dawno kazali chodzić mi o kulach, i się oszczędzać, gdyby tylko wiedzieli gdzie ja wchodzę z tymi chorymi kopytami .... :-) Łykam tabletkę od bólu i realizuję swoją pasję. Chodzę trochę jak T-800, ale już niedługo dostanę nowe podzespoły i wszystko powinno wrócić do normy."

Waląca się sztolnia i nieudana próba eksploracji-Rędziny:

Opuszczona Radziecka baza łączności troposferycznej,,BARS" - Dolny Śląsk:

Opuszczony schron dowodzenia Rosyjskiego garnizonu -Witoszów:

Sztolnia ,,KSIĄŻĘCA" Złoty Stok ,odkopywanie sztolni,rekonesans:

Sztolnie,, Göttliche Gabe" i ,,Hermannloch"- Janowiec. Hardkorowa eksploracja !!!18+!!!

,,Dziwna sztolnia" Janowice Wielkie:

Odolov-Czeska Linia Maginota i Akta WOLFENSTEIN:

Kochanów- ,,Jaskinia z Filarami'':

Uranowy Gigant-Sztolnia nr. 21 Budniki:

więcej na: "Kulawa Eksploracja" YouTube

oraz na profilu facebook: FB "Kulawa Eksploracja"

Zespół Tropicieli Historii
Odpowiedz
Niestety p. Andrzej 24 kwietnia 2018 roku ogłosił koniec swojej działalności internetowej oraz zamknięcie kanału "Kulawa Eksploracja":

Oto wyjaśnienie powodu podjęcia tak niespodziewanej decyzji zamieszczone na Youtube i profilu Facebook "Kulawej Eksploracji":

"Jestem winien wyjaśnienie mojej nieoczekiwanej decyzji. Ostatnie filmy które nagrywałem uzmysłowiły mi że ich realizacja jest dla mnie zbyt dużym obciążeniem fizycznym i stanowi realne zagrożenie dla mojego zdrowia,Dlaczego? Żeby nagrywać film trzeba w jednej ręce trzymać statyw z kamerką a w drugiej ręce bardzo często mam dodatkową latarkę,gdy dodamy do tego moją chorą nogę mamy gotowy przepis na wypadek w sztolni, ja na dokładkę bardzo często chodzę sam więc i ryzyko się kumuluje.Ja nadal będę chodził po sztolniach tyle tylko że kamera będzie na kasku,ale taki rodzaj filmowania jest bardzo słaby I wstawianie ich na mój kanał mija się z celem.Filmy zatem trafią do mojego domowego archiwum.Postanowiłem też(jakieś 10 min.temu przy kawie) że jednak strona na fejsie będzie żyła i będą dodawane fotki z moich wypraw. Zatem będziemy się widywać tutaj :-) Jak macie jakieś pytania piszcie śmiało."

Ze strony Zespołu Tropicieli Historii dziękujemy za czas, trud i poświęcenie włożone w tworzenie materiałów publikowanych na kanale "Kulawa Eksploracja". Jest to jeden z najlepszych o podobnej tematyce- swoiste źródło, świetnie dokumentujące pozostałości podziemnych obiektów na Dolnym Śląsku- miejsc często niedostępnych i skrajnie niebezpiecznych.
  Życzymy p. Andrzeju pełnego powrotu do zdrowia i wierzymy, że kiedy tylko taki moment nadejdzie, znów chwycisz lampę, swoją kamerę i tak jak to było dotychczas, zabierzesz nas w podróż po zakamarkach starych, sudeckich sztolni.
  Serdecznie pozdrawiamy i jeszcze raz dziękujemy !!!

Zespół Tropicieli Historii
Odpowiedz
Przespał się z tematem i zmienił zdanie. Wink
Odpowiedz
(27-04-2018, 19:32)szczuraz napisał(a): Przespał się z tematem i zmienił zdanie. Wink

Tak, udało się, poniekąd wspólnymi siłamiWink

ostrzeżenie: film zawiera wulgaryzmy

Zespół Tropicieli Historii musi przyznać, że entuzjastycznie podszedł do zmiany decyzji. Bezpiecznych dalszych eksploracji!!!
Odpowiedz
Jedziemy dalej:

Sztolnie Św.Eliasza - Bielawa:

"Miało być całkiem inaczej, mieliśmy odkopywać w pocie czoła sztolnie, okazało się że wlot sztolni jest na tyle duży, że bez problemów weszliśmy do środka. Sztolnia niewielkich rozmiarów, natomiast w spągu kryje się mroczny szyb głęboki na blisko 20 metrów (może i więcej, nikt nigdy tego gruntownie nie zbadał), zalany wodą. Obiekt bardzo interesujący ,powstał w XVII w. (...)"

Witoszów Dolny - sztolnia z szybem pochyłym:

"Przejechałem ponad 80km, żeby zobaczyć ten unikat. Sztolnia odwadniająca kopalnię cyny „Hundsrücken”. Gdy ją drążono, napotykano na wiele niebezpiecznych przeszkód, w postaci chociażby płynnego górotworu, tzw.kurzawki- nagłego przypływu wody czy niestabilnych skał. W założeniu sztolnia miała liczyć 1100m, jednak na 250 metrze prace przerwano z przyczyn o których wcześniej pisałem. Generalnie droga do sztolni to nieustanne przedzieranie się przez chaszcze i podmokłe łąki, na domiar złego złamał mi się kijek do "nordik walking" i miałem problemy z poruszaniem się, ale jakoś się udało. (...)"

Unikalna XVIII w . ,,Śląska Sztolnia Szczęśliwa" - Gierczyn:

Łaźnia górnicza- Ludwikowice Kłodzkie:

"W sztolni doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w 17 min. filmu, obok mnie spadł z dużej wysokości fragment skały, który gdyby mnie trafił, prawdopodobnie bym tego nie przeżył, a jeśli już to kręgi szyjne by strzeliły. To kolejny przykład na to, że do sztolni wchodzimy w kasku. Zapraszam na film:"

Skład materiałów wybuchowych-sztolnia w Sowinie:

"Był ciepły wiosenny dzień 7 czerwca 2018 r. Leśną drogą, pod masywem Chełmca jedzie powoli czarny samochód, z oznakowaniem ,,Kulawa Eksploracja". Po chwili auto zatrzymuje się i wysiada z niego człowiek . Otwiera bagażnik i wyciąga sprzęt potrzebny do eksplorowania podziemi. Wyraźnie widać, że ma problemy z poruszaniem się. Tajemniczy osobnik idzie starym leśnym duktem, robi krok w lewo i znika..... Tak zaczyna się przygoda związana z eksploracją starej sztolni. Zapraszam na film:"

Boguszów Gorce - Sztolnia ,,Z RURĄ":

"80 km pokonałem aby zobaczyć piękną XVI wieczną sztolnię . Jej początkowy fragment został zniszczony przez póżniejsze prace, związane z poszukiwaniem uranu. Jednak to co ocalało, jest wyjątkowo piękne- tam dosłownie słychać szepty dawnych gwarków.. Przenieśmy się do XVI wieku wraz ze mną, zapraszam na film:"

Sztolnia ,, Die Drei Brüder" (Granatenloch) Przecznica:

Odpowiedz
Tym razem spora niespodzianka - wspomnienie zimowych eksploracji, czyli Heniek Macanko z Agroturystyki "Ruczaj" oraz Andrzej Pastuszak jako "Kulawa Eksploracja" - specjaliści od dziur w Górach Sowich i nie tylko, na tropie niedawno odkrytej Sztolni Dziedzicznej.

"Dzisiaj eksploracja odkrytej dwa lata temu sztolni , " Dziedzicznej", tak ją nazywamy. Połączone siły - "Kulawej Eksploracji" i "Ruczaju" będą w najbliższym czasie przeszukiwać i odkrywać dla was nowe podziemia. Dzielimy się naszą pasją, życzymy miłego oglądania - tu zaznaczę, że przychylamy się do waszych uwag, będziemy marudzić i opowiadać bzdety, a może fakty z naszego regionu. W tym rejonie wydobywano ok 10 g złota z tony urobku , wytapiano tzw. surowy kamień zawierający stop złota i innych pierwiastków. Surowy kamień prażono trzykrotnie. Podczas spalania spalała się siarka i arsen uwalniając z sieci krystalicznej cząsteczki złota. Surowy kamień jeszcze raz topiono i dodawano ołowiu odlewając płyty, zaś płyty te układano na kopule pieca, jeszcze raz podgrzewano - ołów spływał a na kopule i zostawało czyste złoto , które oddawano do mennicy. Tak w skrócie możemy opisać produkcję złota."

Sztolnia dziedziczna - Ruczaj i Kulawa Eksploracja:

heniekmacanko Youtube
Agroturystyka Ruczaj

Unikalna XVI w. sztolnia ",Dziedziczna" i sztolnia "Pod DROGĄ" z Henrykiem Macanko - Góry Sowie:

Kulawa Eksploracja YouTube
Facebook Kulawa Eksploracja

poleca Waszej uwadze Zespół Tropicieli Historii
Odpowiedz
Pan Macanko to powinien mieć tutaj swój osobny dział bo jeżeli chodzi o filmy z eksploracji to jest w pierwszej trójce udostępniających. Wink Wiem że za swój styl zgromadził sobie rzeszę przeciwników ale dla co bardziej wrażliwych polecam (jak u aprila) wyłączyć dźwięk i delektować się obrazem. Big Grin
Odpowiedz
(16-07-2018, 22:15)szczuraz napisał(a): Pan Macanko to powinien mieć tutaj swój osobny dział bo jeżeli chodzi o filmy z eksploracji to jest w pierwszej trójce udostępniających. Wink Wiem że za swój styl zgromadził sobie rzeszę przeciwników ale dla co bardziej wrażliwych polecam (jak u aprila) wyłączyć dźwięk i delektować się obrazem. Big Grin

Pan Henryk, czy jak kto woli Heniek Macanko będzie miał na Tropicielach swoje miejsce i nie z racji częstotliwości udostępnianych materiałów, a pracy którą wykonał przez lata, wraz ze swoja ekipą w odkrywaniu kolejnych, zazwyczaj niedostępnych wyrobisk Gór Sowich i nie tylko. Bez względu na styl, jest to autorytet w dziedzinie i ciężko byłoby dorównać... Mamy tą świadomość Big Grin
Odpowiedz
Dawno nie zaglądaliśmy do Andrzeja i jego Kulawej Eksploracji...

Tym razem dość sentymentalnie, warto czasami przystanąć i zadumać się nad losem poległych górników.

polecamy:

Wałbrzych-Katastrofa górnicza w,, Szybach Siostrzanych":

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu