To forum używa cookies
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania. Pliki cookie to małe dokumenty tekstowe przechowywane na komputerze. Pliki cookie ustawiane na tym forum mogą być używane tylko na tej stronie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Pliki cookie na tym forum śledzą również określone tematy, które przeczytałeś i kiedy je ostatnio przeczytałeś. Potwierdź, czy akceptujesz lub odrzucasz ustawienia tych plików cookie.

Ciasteczka zostaną zapisane w Twojej przeglądarce

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tagi
najświętszej panny kościół cieszkowie marii w wniebowzięcia

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cieszkowie.
Wzniesiony na chwałę Boga. Często bywa nazywany „Perłą śląskiego baroku”.
[Obrazek: glut.png]
[Obrazek: 17.jpg]
[Obrazek: 1.jpg]
25 listopada 1753 roku nastąpił uroczysty akt wmurowania kamienia węgielnego pod kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Cieszkowie. Powstał w miejscu, w którym znajdowały się fundamenty wcześniejszej drewnianej świątyni. Kościół został wybudowany na planie prostokąta, co jest niespotykane w budownictwie sakralnym tego rejonu. Na pierwszy rzut oka widać, że różni się on od innych tego typu budowli w dolinie Baryczy gdzie kościoły były budowane na planie krzyża.
[Obrazek: 3.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]

[Obrazek: 6.jpg]

[Obrazek: 7.jpg]
Fundatorką kościoła była księżna Katarzyna Sapieżyna, która wybudowała go nie tylko z myślą o katolickiej części społeczeństwa Cieszkowa, ale zapewne w zamysłach księżnej było, że po jej śmierci kościół stanie się jej mauzoleum gdzie zostaną złożone jej doczesne szczątki. Świadczyć o tym może kartusz herbowy umieszczony nad głównym wejściem oraz zdobienia obu wież.
[Obrazek: 13.jpg]
Budowę świątyni księżna powierzyła dwóm sprawdzonym przez siebie architektom jednym z nich był Leopold Ostritz z Trzebnicy budowniczy między innymi ratusza w Rawiczu. Według pani Mirosławy Sobczyńskiej –Szczepańskiej z Uniwersytetu Śląskiego obaj zostali wymienieni w akcie fundacyjnym kościoła. Mylnie natomiast, jako budowniczy jest wymieniany Karl Martin Frantz, owszem budował dla brata księżnej i rodziny Sapiehów jednak w tym przypadku księżna rozpoczynając największą inwestycje swego życia zawierzyła projekt i wykonanie budowniczym, których już wcześniej sprawdziła.
[Obrazek: 10.jpg]

[Obrazek: 8.jpg]

[Obrazek: 27.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]
Detale kościoła są wyjątkowe, późny barok z rokokowymi elementami wnętrza, ilekroć jestem w tym kościele nie mogę się nadziwić, z jakim kunsztem świątynia została wykonana. Największe wrażenie robi kopuła umiejscowiona w centralnej części obiektu, która rozświetla niczym latarnia całe wnętrze wsparta na potężnych filarach. A na nich umieszczone zostały symetrycznie ambony.
Symetrii jest więcej. Słynna symetria baroku, prawa strona jest odzwierciedlaniem lewej, wszytko podwójne. Piękno razy dwa. 
Dwa ołtarze boczne, dwie ambony, dwie loże i tak podobieństwa możemy mnożyć.
[Obrazek: 31.jpg]

[Obrazek: 9.jpg]

[Obrazek: 18.jpg]

[Obrazek: 11.jpg]
Kościół za czasów panowania Sapieżyny pełnił rolę kościoła książęcego. Sama księżna zasiadała zawsze po prawej stronie w loży książęcej. Obecnie znajduje się tam epitafium księżnej. Można zadać sobie pytanie, czemu akurat tam. Odpowiedź kryje się w ołtarzu głównym. Gdzie na obrazie nieznanego autora ukazano Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, która unosi lewą dłoń wskazując na miejsce, w którym zasiadała księżna jakby tym gestem chciała fundatorkę wyróżnić, wskazać. Nie tylko to jest zaskakujące. Jeśli dobrze się przyjrzymy dostrzeżemy, że Marii rysów twarzy użyczyła księżna. 
[Obrazek: 16.jpg]

[Obrazek: 24.jpg]

[Obrazek: 25.jpg]

[Obrazek: 26.jpg]
Rewelacjom tym, sama nie dowierzałam i pokusiłam się o porównanie;http://tropicielehistorii.pl/2017/11/23/postac-z-obrazu/
Podobieństwo jest tak duże, że raczej nie możemy tu mówić o przypadku. Jak na kościół mauzoleum, który został wzniesiony na wieczną pamiątkę rodu księżnej i chwałę Bogu. Nie zabrakło w nim także patronów księżnej i jej dzieci: św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jadwigi, św. Jana Nepomucena i św. Judy Tadeusza.
[Obrazek: 28.jpg]

[Obrazek: 29.jpg]

[Obrazek: 30.jpg]

[Obrazek: 21.jpg]
Pod prezbiterium świątyni znajduje się krypta, w której została pochowana zgodnie z jej ostatnią wolą fundatorka kościoła. W podziemiach znajdują się też inne pochówki, jednak, kto znalazł tam miejsce wiecznego spoczynku pozostaje niewiadomą i wymaga dodatkowych badań. Na chwilę obecną nie doszukałam się wiarygodnych informacji na ten temat. Istnieje wiele hipotez, ale czy są one prawdziwe?
Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Parafii Cieszkowskiej Piotra Strykowskiego, po bardzo miłej pogawędce na temat księżnej i dziejów kościoła miałam okazję go w szczegółach udokumentować.
[Obrazek: 19.jpg]

[Obrazek: 20.jpg]

[Obrazek: 22.jpg]

[Obrazek: 23.jpg]

[Obrazek: 26.jpg]
Na przestrzeni wieków świątynia nie była przebudowywana, jednak przeszła kilka większych remontów. Kilka lat temu została pięknie odrestaurowana wraz z terenem przykościelnym, na którym znajduje się kilka starych pochówków. Najprawdopodobniej są to pozostałości po niewielkim cmentarzu przykościelnym.
[Obrazek: 2.jpg]

[Obrazek: 5.jpg]

[Obrazek: 14.jpg]

[Obrazek: 15.jpg]
Na temat kościoła powstało kilka teorii spiskowych, niektórzy dopatrują się w jego kształcie podobieństwa do Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Jakoby kształt został podyktowany przez samego papieża, jako forma pokuty za grzechy księżnej. Fakt po zastanowieniu, zważywszy na kopułę kościoła pewne podobieństwo istnieje sama, gdy pierwszy raz widziałam ten kościół odniosłam wrażenie, że już go gdzieś widziałam. Jest to jednak tylko skojarzenie a sam kościół jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych na dolnym śląsku.

Julia
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości