To forum używa cookies
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania. Pliki cookie to małe dokumenty tekstowe przechowywane na komputerze. Pliki cookie ustawiane na tym forum mogą być używane tylko na tej stronie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Pliki cookie na tym forum śledzą również określone tematy, które przeczytałeś i kiedy je ostatnio przeczytałeś. Potwierdź, czy akceptujesz lub odrzucasz ustawienia tych plików cookie.

Ciasteczka zostaną zapisane w Twojej przeglądarce

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tagi
zaprężynie jaru czarnego dwór w z

Dwór z Czarnego Jaru w Zaprężynie.
[Obrazek: glut.png]
Trudno go szukać w kolorowych przewodnikach o pałacach Dolnego Śląska. Skrywa się trochę na uboczu a dojechać do niego można tylko Czarnym jarem.
[Obrazek: 14.jpg]
Wybudowany został na przełomie 1880-90 roku. Wraz z założeniem parkowym miał charakter rezydencjonalny. Do dziś z otaczającego go parku krajobrazowego został tylko staw z pięknymi płaczącymi wierzbami, kilka starych drzew i lessowy jar.
[Obrazek: 3.jpg]

[Obrazek: 1.jpg]

[Obrazek: 2.jpg]
Nie mam pojęcia, dlaczego jest nazywany czarnym jarem, ale wiem na pewno, że jest to bardzo malownicze miejsce. Idąc wąwozem przenosimy się w inną epokę i gdyby nie asfalt pod stopami można by ulec wrażeniu, że za chwilę za zakrętu wyjedzie zaprzęg konny z jakimś powozem. Nie tylko na mnie Czarny jar zrobił wrażenie, posłużył, jako plan zdjęciowy w kilku filmach.
[Obrazek: 11.jpg]

[Obrazek: 12.jpg]

[Obrazek: 13.jpg]

[Obrazek: 15.jpg]

[Obrazek: 17.jpg]
Dwór to jednopiętrowa budowla ozdobiona na narożnikach kamiennymi płytami. Wejście znajduje się między ryzalitami, których doliczyłam się w całym obiekcie aż pięciu. Od strony ogrodu znajduje się tarasowe wejście z kamiennymi schodami. 
[Obrazek: 16.jpg]

[Obrazek: 17.jpg]

Mała sadzawka ogrodowa, ozdobiona piękną płaskorzeźbą zapewne jest tworem współczesnym, wykonanym przez obecnego właściciela obiektu. Być może jest odtworzeniem istniejącej tu wcześniej sadzawki?.
[Obrazek: 8.jpg]

Trochę na uboczu znajduje się pałacowa lodownia, niewielka przypominająca bardziej ceglaną piwnicę niż lodownie budowla. Najwyraźniej rozkuwana w poszukiwaniu skarbów.
[Obrazek: 5.jpg]

[Obrazek: 4.jpg]

[Obrazek: 10.jpg]
Na przestrzeni wieków, jak to zwykle bywa zmieniali się właściciele obiektu. Z bardziej znamienitych należy wymienić Eduarda von Wietersheima, Johanna von Doebschutza oraz Hansa von Ohma. Obecnie dworek jest własnością prywatną. Teren jest uporządkowany i ogrodzony. Obiekt, co prawda zamknięty jednak pokryty nowym dachem, otwory okienne zabezpieczone przed nieproszonymi gośćmi.
[Obrazek: 6.jpg]

[Obrazek: 7.jpg]

[Obrazek: 9.jpg]

Spacerując i podziwiając uroki Czarnego jaru mam nieodparte wrażenie, że ten dworek jeszcze długie lata będzie cieszył nasze oczy, ponieważ znalazł nabywcę z sercem. Zasłyszałam też, że to dobre serce należy do jednego ze spadkobierców tego obiektu, ale ile w tym prawdy?.
[Obrazek: 18.jpg]

[Obrazek: 19.jpg]
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości