Tropiciele Historii
Kulawa Eksploracja - Wersja do druku

+- Tropiciele Historii (http://forum.tropicielehistorii.pl)
+-- Dział: Tropiciele Historii polecają (http://forum.tropicielehistorii.pl/forumdisplay.php?fid=85)
+--- Dział: YouTube (http://forum.tropicielehistorii.pl/forumdisplay.php?fid=87)
+---- Dział: Eksploracja (http://forum.tropicielehistorii.pl/forumdisplay.php?fid=88)
+---- Wątek: Kulawa Eksploracja (/showthread.php?tid=213)Kulawa Eksploracja - Śmigły - 24-02-2018

Od Czech przez Góry Sowie, Rudawy Janowickie aż po Karkonosze - lasy, sztolnie, bunkry

polecamy:

[Obrazek: kulawa.jpg]

Tak oto na profilu FB "Kulawa Eksploracja" pisze o sobie p. Andrzej:

"Pewnie zastanawiacie się dlaczego strona na fejsie i kanał na YT nazywa się Kulawa Eksploracja...już wyjaśniam, od kilku lat zmagam się z zanikiem (wycieraniem się) chrząstki w biodrze, jest to proces który postępuje,teraz chrząstki już praktycznie nie mam i chodzę na ,,żywych'' kościach,boli jak cholera. Lekarze już dawno kazali chodzić mi o kulach, i się oszczędzać, gdyby tylko wiedzieli gdzie ja wchodzę z tymi chorymi kopytami .... :-) Łykam tabletkę od bólu i realizuję swoją pasję. Chodzę trochę jak T-800, ale już niedługo dostanę nowe podzespoły i wszystko powinno wrócić do normy."


Waląca się sztolnia i nieudana próba eksploracji-Rędziny:Opuszczona Radziecka baza łączności troposferycznej,,BARS" - Dolny Śląsk:Opuszczony schron dowodzenia Rosyjskiego garnizonu -Witoszów:Sztolnia ,,KSIĄŻĘCA" Złoty Stok ,odkopywanie sztolni,rekonesans:Sztolnie,, Göttliche Gabe" i ,,Hermannloch"- Janowiec. Hardkorowa eksploracja !!!18+!!!,,Dziwna sztolnia" Janowice Wielkie:Odolov-Czeska Linia Maginota i Akta WOLFENSTEIN:Kochanów- ,,Jaskinia z Filarami'':Uranowy Gigant-Sztolnia nr. 21 Budniki: więcej na: "Kulawa Eksploracja" YouTube

 oraz na profilu facebook: FB "Kulawa Eksploracja"


Zespół Tropicieli HistoriiRE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 25-04-2018

Niestety p. Andrzej 24 kwietnia 2018 roku ogłosił koniec swojej działalności internetowej oraz zamknięcie kanału "Kulawa Eksploracja":

Oto wyjaśnienie powodu podjęcia tak niespodziewanej decyzji zamieszczone na Youtube i profilu Facebook "Kulawej Eksploracji":

"Jestem winien wyjaśnienie mojej nieoczekiwanej decyzji. Ostatnie filmy które nagrywałem uzmysłowiły mi że ich realizacja jest dla mnie zbyt dużym obciążeniem fizycznym i stanowi realne zagrożenie dla mojego zdrowia,Dlaczego? Żeby nagrywać film trzeba w jednej ręce trzymać statyw z kamerką a w drugiej ręce bardzo często mam dodatkową latarkę,gdy dodamy do tego moją chorą nogę mamy gotowy przepis na wypadek w sztolni, ja na dokładkę bardzo często chodzę sam więc i ryzyko się kumuluje.Ja nadal będę chodził po sztolniach tyle tylko że kamera będzie na kasku,ale taki rodzaj filmowania jest bardzo słaby I wstawianie ich na mój kanał mija się z celem.Filmy zatem trafią do mojego domowego archiwum.Postanowiłem też(jakieś 10 min.temu przy kawie) że jednak strona na fejsie będzie żyła i będą dodawane fotki z moich wypraw. Zatem będziemy się widywać tutaj :-) Jak macie jakieś pytania piszcie śmiało."


  Ze strony Zespołu Tropicieli Historii dziękujemy za czas, trud i poświęcenie włożone w tworzenie materiałów publikowanych na kanale "Kulawa Eksploracja". Jest to jeden z najlepszych o podobnej tematyce- swoiste źródło, świetnie dokumentujące pozostałości podziemnych obiektów na Dolnym Śląsku- miejsc często niedostępnych i skrajnie niebezpiecznych.
  Życzymy p. Andrzeju pełnego powrotu do zdrowia i wierzymy, że kiedy tylko taki moment nadejdzie, znów chwycisz lampę, swoją kamerę i tak jak to było dotychczas, zabierzesz nas w podróż po zakamarkach starych, sudeckich sztolni.
  Serdecznie pozdrawiamy i jeszcze raz dziękujemy !!!


Zespół Tropicieli HistoriiRE: Kulawa Eksploracja - szczuraz - 27-04-2018

Przespał się z tematem i zmienił zdanie. Wink


RE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 27-04-2018

(27-04-2018, 19:32)szczuraz napisał(a): Przespał się z tematem i zmienił zdanie. Wink

Tak, udało się, poniekąd wspólnymi siłamiWink

ostrzeżenie: film zawiera wulgaryzmyZespół Tropicieli Historii musi przyznać, że entuzjastycznie podszedł do zmiany decyzji. Bezpiecznych dalszych eksploracji!!!RE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 07-05-2018

Jedziemy dalej:

Sztolnie Św.Eliasza - Bielawa:"Miało być całkiem inaczej, mieliśmy odkopywać w pocie czoła sztolnie, okazało się że wlot sztolni jest na tyle duży, że bez problemów weszliśmy do środka. Sztolnia niewielkich rozmiarów, natomiast w spągu kryje się mroczny szyb głęboki na blisko 20 metrów (może i więcej, nikt nigdy tego gruntownie nie zbadał), zalany wodą. Obiekt bardzo interesujący ,powstał w XVII w. (...)"

Witoszów Dolny - sztolnia z szybem pochyłym:"Przejechałem ponad 80km, żeby zobaczyć ten unikat. Sztolnia odwadniająca kopalnię cyny „Hundsrücken”. Gdy ją drążono, napotykano na wiele niebezpiecznych przeszkód, w postaci chociażby płynnego górotworu, tzw.kurzawki- nagłego przypływu wody czy niestabilnych skał. W założeniu sztolnia miała liczyć 1100m, jednak na 250 metrze prace przerwano z przyczyn o których wcześniej pisałem. Generalnie droga do sztolni to nieustanne przedzieranie się przez chaszcze i podmokłe łąki, na domiar złego złamał mi się kijek do "nordik walking" i miałem problemy z poruszaniem się, ale jakoś się udało. (...)"

Unikalna XVIII w . ,,Śląska Sztolnia Szczęśliwa" - Gierczyn:Łaźnia górnicza- Ludwikowice Kłodzkie:"W sztolni doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w 17 min. filmu, obok mnie spadł z dużej wysokości fragment skały, który gdyby mnie trafił, prawdopodobnie bym tego nie przeżył, a jeśli już to kręgi szyjne by strzeliły. To kolejny przykład na to, że do sztolni wchodzimy w kasku. Zapraszam na film:"


Skład materiałów wybuchowych-sztolnia w Sowinie:"Był ciepły wiosenny dzień 7 czerwca 2018 r. Leśną drogą, pod masywem Chełmca jedzie powoli czarny samochód, z oznakowaniem ,,Kulawa Eksploracja". Po chwili auto zatrzymuje się i wysiada z niego człowiek . Otwiera bagażnik i wyciąga sprzęt potrzebny do eksplorowania podziemi. Wyraźnie widać, że ma problemy z poruszaniem się. Tajemniczy osobnik idzie starym leśnym duktem, robi krok w lewo i znika..... Tak zaczyna się przygoda związana z eksploracją starej sztolni. Zapraszam na film:"

Boguszów Gorce - Sztolnia ,,Z RURĄ":"80 km pokonałem aby zobaczyć piękną XVI wieczną sztolnię . Jej początkowy fragment został zniszczony przez póżniejsze prace, związane z poszukiwaniem uranu. Jednak to co ocalało, jest wyjątkowo piękne- tam dosłownie słychać szepty dawnych gwarków.. Przenieśmy się do XVI wieku wraz ze mną, zapraszam na film:"

Sztolnia ,, Die Drei Brüder" (Granatenloch) Przecznica:
RE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 18-06-2018

Tym razem spora niespodzianka - wspomnienie zimowych eksploracji, czyli Heniek Macanko z Agroturystyki "Ruczaj" oraz Andrzej Pastuszak jako "Kulawa Eksploracja" - specjaliści od dziur w Górach Sowich i nie tylko, na tropie niedawno odkrytej Sztolni Dziedzicznej."Dzisiaj eksploracja odkrytej dwa lata temu sztolni , " Dziedzicznej", tak ją nazywamy. Połączone siły - "Kulawej Eksploracji" i "Ruczaju" będą w najbliższym czasie przeszukiwać i odkrywać dla was nowe podziemia. Dzielimy się naszą pasją, życzymy miłego oglądania - tu zaznaczę, że przychylamy się do waszych uwag, będziemy marudzić i opowiadać bzdety, a może fakty z naszego regionu. W tym rejonie wydobywano ok 10 g złota z tony urobku , wytapiano tzw. surowy kamień zawierający stop złota i innych pierwiastków. Surowy kamień prażono trzykrotnie. Podczas spalania spalała się siarka i arsen uwalniając z sieci krystalicznej cząsteczki złota. Surowy kamień jeszcze raz topiono i dodawano ołowiu odlewając płyty, zaś płyty te układano na kopule pieca, jeszcze raz podgrzewano - ołów spływał a na kopule i zostawało czyste złoto , które oddawano do mennicy. Tak w skrócie możemy opisać produkcję złota."


Sztolnia dziedziczna - Ruczaj i Kulawa Eksploracja:heniekmacanko Youtube
Agroturystyka RuczajUnikalna XVI w. sztolnia ",Dziedziczna" i sztolnia "Pod DROGĄ" z Henrykiem Macanko - Góry Sowie:Kulawa Eksploracja YouTube
Facebook Kulawa Eksploracja


poleca Waszej uwadze Zespół Tropicieli Historii


RE: Kulawa Eksploracja - szczuraz - 16-07-2018

Pan Macanko to powinien mieć tutaj swój osobny dział bo jeżeli chodzi o filmy z eksploracji to jest w pierwszej trójce udostępniających. Wink Wiem że za swój styl zgromadził sobie rzeszę przeciwników ale dla co bardziej wrażliwych polecam (jak u aprila) wyłączyć dźwięk i delektować się obrazem. Big Grin


RE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 17-07-2018

(16-07-2018, 22:15)szczuraz napisał(a): Pan Macanko to powinien mieć tutaj swój osobny dział bo jeżeli chodzi o filmy z eksploracji to jest w pierwszej trójce udostępniających. Wink Wiem że za swój styl zgromadził sobie rzeszę przeciwników ale dla co bardziej wrażliwych polecam (jak u aprila) wyłączyć dźwięk i delektować się obrazem. Big Grin

Pan Henryk, czy jak kto woli Heniek Macanko będzie miał na Tropicielach swoje miejsce i nie z racji częstotliwości udostępnianych materiałów, a pracy którą wykonał przez lata, wraz ze swoja ekipą w odkrywaniu kolejnych, zazwyczaj niedostępnych wyrobisk Gór Sowich i nie tylko. Bez względu na styl, jest to autorytet w dziedzinie i ciężko byłoby dorównać... Mamy tą świadomość Big Grin


RE: Kulawa Eksploracja - Śmigły - 26-01-2019

Dawno nie zaglądaliśmy do Andrzeja i jego Kulawej Eksploracji...

Tym razem dość sentymentalnie, warto czasami przystanąć i zadumać się nad losem poległych górników.


polecamy:


Wałbrzych-Katastrofa górnicza w,, Szybach Siostrzanych":
Menu