Tropiciele Historii
5.05.1945 Holiszów. Wyzwolenie obozu - Wersja do druku

+- Tropiciele Historii (http://forum.tropicielehistorii.pl)
+-- Dział: Polska Duma Narodowa (http://forum.tropicielehistorii.pl/forumdisplay.php?fid=76)
+--- Dział: Brygada Świętokrzyska (http://forum.tropicielehistorii.pl/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: 5.05.1945 Holiszów. Wyzwolenie obozu (/showthread.php?tid=306)5.05.1945 Holiszów. Wyzwolenie obozu - Wiktor - 29-05-2018

5 maja 1945 roku żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie w Czechach. Żołnierze ocalili życie prawie tysiąca więźniarek Żydówek, Polek, Francuzek, Holenderek i Belgijek. Dzięki szybkiej akcji Polaków, Niemcy zostali całkowicie zaskoczeni. SS-mani po około piętnastominutowej walce skapitulowali. W środku obozu znajdowały się dwa baraki, otoczone płotem z drutu kolczastego pod napięciem. Po wyłączeniu prądu okazało się, że w barakach były Żydówki. Budynki wraz z kobietami miały być oblane benzyną i spalone w momencie zbliżenia się wojsk amerykańskich. W ostatnim momencie zostały ocalone przez żołnierzy brygady.

[Obrazek: 02.jpg]

Polacy rozstrzelali SS-manów, których wskazały im kobiety. W ten sposób zginął między innymi kat Holiszowa, Gerhard Lichtenau. Do polskiej niewoli dostało się około 200 żołnierzy i piętnaście strażniczek z SS.


[Obrazek: 01.jpg]


[Obrazek: 03.jpg]Menu