To forum używa cookies
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania. Pliki cookie to małe dokumenty tekstowe przechowywane na komputerze. Pliki cookie ustawiane na tym forum mogą być używane tylko na tej stronie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Pliki cookie na tym forum śledzą również określone tematy, które przeczytałeś i kiedy je ostatnio przeczytałeś. Potwierdź, czy akceptujesz lub odrzucasz ustawienia tych plików cookie.

Ciasteczka zostaną zapisane w Twojej przeglądarce

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tagi
publikacje na youtube

Publikacje na YouTube
Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk na UW (Młodzi dla Polski - 8.01.2015)

Opublikowany 10 stycznia 2015 na kanale Blogpressportal
Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie - George Santayana
Odpowiedz
Nie wiem czy można i czy powinno się porównywać okrócieństwo niemieckie z okrucieństwem sowietów. Aczkolwiek nie można zaprzeczyć, że Niemcy z chirurgiczną precyzją katalogowali ludzi. Na podstawie tej dokumentacji rodziny mogły odnaleźć informacje o swych bliskich. Nie wróciłoby to życia ich bliskim, ale wiedzieli co się stało i gdzie umarli. To co robili sowieci przechodzi ludzkie pojęcie. Zdjęcia robione przez Niemców są straszne (widząc ludzi stających w rzędzie i żołnieży celujących do nich z broni). Te zdjęcia robione przez sowietów są normalnie chore. Niesądziłam, że zdjęcia postmorte mogą być tak chore i sadystycznie okrutne. Niemcy mordowali i sowieci mordowali. Niemców się piętnuje a o sowietach się milczy. Tak jakby Polacy wciąż bali się i niechcieli znać swej historii. Tak trudnej do przyjęcia i zrozumienia - polskiej historii okresu sowieckiej okupacji. Zacytuję Piotra Konieczke "Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie."

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk to niesamowity człowiek a jeszcze bardziej niesamowita jest jego praca, która dla niego musi być pasją. Tak mało ludzi może powiedzieć, że to co robią pomaga ostatnim ludziom. Wielki szacunek dla jego pracy, tego co już zrobił i tego co jeszcze może dokonać.
Odpowiedz
Tak, jego praca jest jego pasją.

I mylisz się, pisząc, że Polacy nie chcą znać swojej historii. Chcą. Niestety przez dziesiątki lat okupacji sowieckiej historie żołnierzy niezłomnych były skutecznie wymazywane przez ówczesny aparat terroru.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych kiedy i u nas opadła już żelazna kurtyna i można było bez trudu przyjeżdżać do naszego kraju, spotkałem będąc wraz ze studentami w Warszawskim pubie studenta medycyny z Australii, który przyleciał zobaczyć i zwiedzić kraj pochodzenia swojej babci.

Ów student był na chwile przed obroną i rozpoczęciem pracy w swoim zawodzie i mając dłuższe wakacje postanowił przylecieć do Europy, gdyż jak twierdził, później może już nie mieć na to czasu.
Piter był fantastycznym słuchaczem i mocno zaciekawionym historią mojego dorastania za "żelazną kurtyną".

Podczas rozmowy o naszym kraju Piter co chwila stanowczo podkreślał, że Polska była pod okupacją sowiecką. Nie wytrzymałem w pewnym momencie i niemal wykrzyczałem: jaka okupacja? Przecież u nas nie było żadnej sowieckiej okupacji!

Kompletnie nie rozumiałem tego zwrotu, gdyż dla mnie żyło się przecież normalnie. Jednak jego argumenty totalnie zmieniły mój punkt widzenia oraz spojrzenie na nasz kraj w latach 1944-89.
- Wg niego przecież nie można było swobodnie wyjechać za granicę. Zgadza się, nie można było.
- Nie można było swobodnie przylecieć do Polski (np jemu) bez specjalnego zaproszenia, meldunku tymczasowego jak choćby w hotelu czy restrykcyjnego podawania celu podróży wraz z zapewne "opiekunem" pobytu. - Tego nie wiem, mieszkałem w Polsce przecież.
- Polacy mogli jedynie poruszać się po "bloku wschodnim" - faktycznie tak było. Wczasy w Bułgarii do dzisiaj są wspominane przez pokolenia naszych rodziców.
- Nie było wolności słowa - a no nie było
- Nie było wolnego handlu i wszystko kontrolowało państwo - a no tu też miał racje..

Kilka innych drobiazgów z tej rozmowy już nie pamiętam, jednakże wstrząsu jakiego doznałem wówczas gdy usłyszałem o okupacji sowieckiej nie zapomnę do końca życia.
Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie - George Santayana
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu